O nas

Z inicjatywą powołania w Żorach drużyny WOPR wyszli instruktorzy Zbigniew Kołodziejski oraz Arkadiusz Stanula. Zarząd Miasta w Żorach wyraził pełną aprobatę oraz oddał do dyspozycji pomieszczenie biurowe przy ul. Wodzisławskiej 5, a także nieodpłatnie 2 godziny zajęć na basenie w niedzielę.

W dniu 11 kwietnia 1999 roku na pływalni krytej MOSIR w Żorach odbyło się zebranie, które wyłoniło kierownika drużyny Zbigniewa Kołodziejskiego, zastępce Arkadiusza Stanulę oraz członków rady drużyny: Waldemara Trojnara oraz Tomasza Wesołowskiego. Następnie Zarząd Wojewódzki WOPR podjął uchwałę o powołaniu drużyny WOPR Żory.

Duży udział w powstaniu drużyny miał Zarząd Miasta Żory z wiceprezydentem Januszem Koperem na czele.

Pierwszy egzamin na stopień młodszego ratownika dobył się na rybnickim kąpielisku “Ruda” w czerwcu 1999 roku. Egzamin ten został poprzedzony kursem, w którym wzięło udział 65 adeptów.

W Marcu 2000 roku po raz pierwszy zostaliśmy gospodarzami Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Wodnym. Na naszym basenie spotkało się12 drużyn z całego województwa, a tytuł mistrzowski przypadł drużynie z Knurowa.

W czerwcu 2000 roku w Bukowie zakończył się już drugi kurs na stopień młodszego ratownika. Drużyna poszerzyła się o 24 nowych ratowników. W tym samym roku otwarto Stanicę WOPR przy kąpielisku “Śmieszek” w Żorach. Młodzi ratownicy włożyli sporo pracy w przygotowaniu tego miejsca do użytku.

29 czerwca odbyło się ognisko z okazji Dnia Ratownika, które stało się już coroczną tradycją.

W marcu 2001 nasza ekipa brała udział w Zimowych Mistrzostwach Śląska w Ratownictwie zorganizowanych przez WOPR Knurów. Nasza drużyna zajęła 8 miejsce.

3 czerwca 2001 roku odbył się egzamin na stopień młodszego ratownika. Po raz pierwszy zorganizowano taki egzamin na Stanicy WOPR w Żorach. Wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne sprawiły, że walka o stopień była niełatwa, ale uzyskało go 16 osób.

W 2002 roku nasi ratownicy brali udział w zawodach Ratowników Wodnych Polski Południowej o puchar prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle oraz w Zimowych Mistrzostwach Śląska w Ratownictwie Wodnym w Knurowie.

11 kwietnia 2002 roku odbyło się uroczyste spotkanie członków żorskiego WOPRu z okazji 40 lat istnienia WOPR podczas którego wybrano nową kadrę na 5-letnią kadencję (szefem ponownie został Zbigniew Kołodziejski).

W czerwcu 2002 roku odbył się egzamin na stopień młodszego i wodnego ratownika. Wszystkim uczestnikom udało się zdobyć upragniony stopień pomimo niesprzyjającej aury.

16 marca 2003 roku Żory po raz kolejny organizowały Zimowe Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Wodnym, w których brało udział 18 ekip, a zwyciężyła drużyna z Knurowa, a Żory zajęły 8 miejsce.

W 2003 roku zawody pływackie szkół podstawowych organizowane na naszym basenie uświetniła swoją obecnością rekordzistka świata Otylia Jędrzejczak.

Aktualnie w szeregach Drużyny WOPR Żory mamy: 2 Instruktorów – Wykładowców WOPR, 3 Starszych Ratowników WOPR, 22 aktywnych Ratowników WOPR, 24 aktywnych Młodszych Ratowników WOPR oraz 189 osób nieaktywnych – bez ważności legitymacji (np. zaleganie ze składkami). Są to dane z dnia 25.08.2006r